2017 Class 1A Illinois Coaches Association  All-State Teams

 

1st Team 16 Members
Calhoun Grace Baalman
Camp Point Cent. Jacey Nall
Dwight Abby Edwards
Galva Payton Weston
Goreville Alexandria King
Heyworth Madie Sims
LeRoy Kelly Smith
Mt. Olive Courtney Kernich
Oblong Abbie Dart
Orangeville Kelsey Bollon
Princeville Natalie Cokel
Somonauk Tayler Fall
Streator Woodland Rachael Quaritsch
Trico Jade Kranawetter
Unity Jordan Hildebrand
West Central Madison Benge
Ottawa-Marquette Allie Snook
2nd Team 32 Members
Abingdon-Avon Helaina Johnson
Arthur Mycaela Miller
Amboy Karlee Doege
Amboy Kylie Highbarger
Amboy Delaney Wilhelm
Camp Point Cent. Brey Genenbacher
Carrollton Emmie Struble
Central A&M Allie Dunn
Clay City Macy Hance
Dakota MarySue Kinney
Durand Katie Nevdal
Effingham St. Anthony Jenna Woltman
Galatia-Thompsonville Kennedy Harris
Galva Kim Larson
Hardin County Madi Cowsert
Illini Bluffs Katie David
Illini Bluffs Hanna Hicks
LeRoy Marissa Adams
Marissa Chelsea Hill
Metro East Lutheran Sidney Vetter
New Athens Jenna Alfeldt
New Athens Sophie Cooper
Orangeville Makenzie Robieson
Orangeville Hannah Holland
Okaw Valley Natalie Jeffers
Pearl City Kendra Melville
Peoria Christian Abbi Taylor
Stew-Stras Calla Roney
Stew-Stras Mackenzi Tabbert
Trico Juhle Prange
Steeleville Sydney Hood
Steeleville Lexi Middendorf
Trico Danyelle Eilers
Western Jordan Walston
Woodlawn Kalyn Crider
Ottawa-Marquette Makenna Tkach
3rd Team 46 Members
Abingdon-Avon Shelby Colwell
Calhoun Abby Baalman
Central A&M Olivia Jordan
Clay City Brilee Kessler
Christ Our Rock Lutheran Emily Crompton
Dakota Shiane Boyer
Dakota Emma Kinney
Dwight Sydney Christensen
Earlville-Leland Emily Cook
Elverado Allie Whittington
Fisher Becca Clanton
Fisher Sydney Eichelberger
Galatia-Thompsonville Katie Ramsey
Galatia-Thompsonville Leah Davis
Galva Katie Larson
Hardin County Makayla Lane
Hardin County Krista Stanford
Lena-Winslow Bailey Baldauf
LeRoy Skielyr Trenkle
Marissa Hailey Krause
Mt. Olive Jill Niehaus
Newark Sophie Schomer
North Fulton Paige Fahnestock
North Fulton Jessica Young
North Greene Meagan Roberts
North Greene Mallory Rogers
Oblong Nyah Laino
Oblong Summer Johnson
Oblong Camryn Travis
Okaw Valley Grace Harlin
Peoria Christian Marilyn Showalter
Putnam County Paige Veronda
Raymond-Lincolnwood Abby Brockmeyer
Somonauk Shelby Peritore
Somonauk Maddie Kawall
Somonauk Marta Salgado
St. Anne Grace Langellier
Streator Woodland Emily Friese
Stew-Stras Carson Cole
Tremont Allie Ramlo
Trico Sydney Levan
Warrensburg-Latham Jada Wilson
Warrensburg-Latham Jaycie Edwards
Western Tori Weir
Winchester West Central Mackenzie Evans
Winchester West Central Jaelyne Likes
Ottawa-Marquette Makena McConnaughhay
Ottawa-Marquette Emily Owens