Hall of Fame Coaches

Coaches Hall of Fame

The individuals below have been inducted into the Illinois Coaches Association Softball Hall of Fame.

InducteeSchoolYear Inducted
Barb BurkLockport2001
Denny ThroneburgCasey2001
Garry LagesseSouth Holland (Thornwood)2002
Marilyn WaxEvergreen Park2002
Bruce JilekHerrin2003
John MackinsonMorris2003
Rita MenkeBelleville East2003
Bill StarkeyQuincy Notre Dame2003
Doug BlundyCrystal Lake2004
Lou DobrynaLimestone2004
Joe GeraceWheaton2004
Ken GramsElk Grove2004
Greg HalePinckneyville2004
Dennis HolzingerFreeport2004
Don KerrPark Ridge Maine South2004
Gayle LueherDeerfield2004
Sandra NicholsNewton2004
Tom NinnisBellville West2004
Greg PaulReavis (Burbank)2004
Lenny PetersonGenoa2004
Fred ReaderPekin2004
Jan SmithWashington2004
Bill VovesGlen Ellyn2004
Randy WolkenSt. Joseph2004
Jane GrebnerWilliamsville2005
Mary KloessBelleville Altoff2005
Cindy ListonDiamond Machesney Park Harlem2005
Gigi MacIntoshBloomington2005
Wade MaistoBurlington (Central)2005
Pam MurrayLemont2005
Clint ReedWashington2005
Gretchen SauerDowners Grove South2005
Pam DevinsBarrington2006
Greg EasterIllinois Valley Central2006
Ross HillVienna2006
David PowerHillside (Proviso West), Immaculate Heart of Mary, Fenwick2006
John VarlandReed-Custer2006
Tom BabyarElmhurst (York)2007
Julie FolliardOak Lawn (Richards)2007
Ron HavelkaDowners Grove South2007
Janet LuggeO’Fallon2007
Lyndell ZanottiJohnston City2007
Larry FriedrichsLincolnshire (Stevenson)2008
Lee MaciejewskiGlenbard West High School2008
Jack OlsonGreen Valley, Midwest Central2008
Ron SteffenBeardstown2008
Brenda WhitesellDarien (Hinsdale South)2008
Gerald AbbottMomence2009
Mark AndersonChicago Heights (Bloom Twp.)2009
Jim DeRiveraMundelein (H.S.)2009
Rich MeyerCamp Point (Central)2009
Sunne ThomasCarol Stream (Glenbard North)2009
Sandra WorleyMurphysboro2009
Pat MayerOak Lawn (Community)2010
Bob MooreWinchester2010
Larry GariepyCarmi (C.-White County)2010
Steve EbnerRock Island2010
Bob ShoemakerAnna (A.-Jonesboro)2010
Richard MandellaNew Lenox (Lincoln-Way Central)2011
Larry RoccoDarien (Hinsdale South)2011
Sue GiannantonioCrete (C.-Monee)2011
Hank FeldtLebanon2011
Rick BeatoLisle2012
Jay HatchRock Island (Alleman)2012
Andy NussbaumNaperville (Central)2012
Mickey SchallauPeoria Academy of Our Lady2012
Al ToliverStanford (Olympia)2012
Greg BlakeyMt. Zion2013
John DolanDwight2013
Karen KarchCharleston2013
David McDowellMattoon2013
Perry PetersonBarrington2013
Teresa (Burris) ArnoldCahokia2014
Kevin ClineDakota2014
Mike HarrisDeer Creek Mackinaw2014
Mel KolbuszOak Park River Forest2014
Darren RoppPrairie Central2014
Mike HopkinsDecatur (Eisenhower)2015
Bruce LewisTroy (Triad)2015
Nancy MeyersIllini Bluffs2015
Debi NeffEast Peoria2015
Eric ZangerSpringfield (Sacred Heart-Griffin)2015
Kevin HayhurstBeecher2016
Darla MoldenhauerBradley (B.-Bourbonnais)2016
Dwain NanceMarengo2016
Dan WiedmanMarquette Catholic2016
Kelly CoonsStreator2017
Tammy DeterMorrison2017
Red StaffordHarrisburg2017
Bob GrimesNormal Community2017
CathyAnn SmithConant2017
Jim WeaverFremd2017
Bob PettitGeneseo2018
Anne CampbellPlainfield Central2018
Lori BladeEdwardsville2018
Marissa ChovanecLockport2018
Jim WolfsmithBartlett2019
Vondell EdgarChatham/Glenwood2019
Leonard WinchesterSt. Jospeh-Ogden2019
Lon ScheuerellOrangeville2019
Galen SloverOblong2019
Tammy OlsonCary Grove2020
Dan SteckenSeneca2020
Jeni FauserFarmington2020
Ralph RemusSt. Francis2020
Jerry KedzoriaNaperville North2020
Eric OrneQuincy – Notre Dame2020
Greg BenesRolling Meadows2020
Stephanie FitzpatrickMt. Zion2021 
Don MatheyWest Carroll/Thomson2021
Jerry BiedermannWest Carroll/Thomson2021
Jason BoldenWestmont2021
Scot SutherlandCentral/Burlington2021
John AlonzoUnited Township2022
Mark PetryniecHuntley2022
Julie FondaGlenbard South2022
Jerry LaneSullivan / ALAH2022